Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Zakup apartamentu wakacyjnego w kurorcie

Czy zakup apartamentu wakacyjnego w kurorcie to dobra inwestycja?

Hossa na rynku nieruchomości trwa w Polsce od lat, co doskonale obrazuje liczba sprzedanych apartamentów wakacyjnych w kurortach oraz wzrost cen nieruchomości i lokali nad morzem i w górach. Dlatego też zakup apartamentu wakacyjnego w kurorcie może być lukratywnym sposobem na pasywny przychód, znacznie przewyższającym rzeczywistą stopę procentową na rachunkach oszczędnościowych lub dywidendy wypłacane przez spółki. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak ocenić potencjał wynajmu apartamentów oraz jak sprawdzić atrakcyjność inwestycji w apartament wakacyjny.

Jak sprawdzić, czy kupno apartamentu wakacyjnego w danym kurorcie to dobra inwestycja?

Kluczową kwestią przy analizowaniu lokalizacji nieruchomości jest średnio- i długoterminowe spojrzenie na to, jak dany obszar będzie się zmieniał w okresie inwestycji. Należy dokładnie zapoznać się z informacjami na temat własności i przeznaczenia terenów w bezpośrednim sąsiedztwie, na których planuje się zakup apartamentu wakacyjnego w kurorcie.

Istotą w doborze nieruchomości inwestycyjnej jest bowiem jej lokalizacja. Kluczowa jest wielkość kurortu, gdyż statystycznie wyższe zyski można osiągnąć w dużej popularnej miejscowości. Równie ważna jest odległość od morza czy widok z okna na góry. Dla klientów planujących wynajem apartamentów lub współpracę z operatorem modelu condo  istotna jest też marka hotelu oraz udogodnienia, jakie oferuje się gościom. Dlatego infrastruktura z restauracją, basenem,  sauną i SPA będzie miała wyższą wartość niż hotel czy aparthotel nieoferujący swoim klientom takich udogodnień lub opcji wyżywienia.

Ważna jest też analiza potencjału wynajmu apartamentów wakacyjnych w kurorcie. Warto zapoznać się z ofertą hoteli znajdujących się w okolicy oraz cenami, jakie oferują za pobyt resorcie. Pozwoli to ocenić rynek wynajmu oraz oszacować potencjalne zyski.

Jak ocenić potencjał wynajmu apartamentów wakacyjnego w kurorcie?

Potencjał inwestycji w apartament wakacyjny w kurorcie można ocenić na podstawie obłożenia hoteli znajdujących się w okolicy. Lokal mieszczący się w sąsiedztwie apartamentów cieszących się dużym zainteresowaniem gości ma bardzo duży potencjał wynajmu. Chętnie doradzimy, jaka lokalizacja jest atrakcyjna pod względem bazy hotelowej oraz podpowiemy, jaka oferta może skusić potencjalnych gości do odwiedzin. Mogą być to usługi SPA, których nie ma w najbliższym otoczeniu, unikalny widok lub bliskość do stoku narciarskiego. Analizując dane dotyczące potencjalnej inwestycji oraz okolicznych nieruchomości, a także skorzystanie z usług profesjonalnych specjalistów oceniających potencjał nieruchomości, można podjąć racjonalną decyzję biznesową dotyczącą zakupu apartamentu wakacyjnego w kurorcie.

Profesjonalne zarządzanie apartamentem wakacyjnym w kurorcie

Inwestycja w apartament wakacyjny w kurorcie może różnić się celem zakupu oraz sposobem jego zarządzania. Nieruchomość można nabyć w celach prywatnych, by spędzać w apartamencie wakacje z rodziną i przyjaciółmi. Inwestor może się też zdecydować na samodzielne zarządzanie nieruchomością, oferując wynajem na przeznaczonych do tego portalach takich jak Booking.com, Airbnb, Slowhop. Wybór tej ścieżki wiąże się z dużym nakładem czasu potrzebnym na znalezienie najemców  oraz przekazaniem kluczy, odbiorem lokalu po pobycie, posprzątaniem i rozliczeniem. Właściciel może też zatrudnić firmę zarządzającą najmem. Wynajem firmy zajmującej się obsługą turystów wiąże się z wypłatą należnego wynagrodzenia, które może wynieść 20–30% zysku z wynajmu.

Atrakcyjną formą zarządzania apartamentem wakacyjnym w kurorcie jest też wynajem w systemie condo. Condohotele to kompleksy hotelowe podzielone na pojedyncze apartamenty o odrębnej formie własności. Nieruchomość składa się z grupy jednostek mieszkalnych (kondominiów), które są nabywane przez prywatnych inwestorów na własność. Inwestor jest właścicielem jednostki oraz części nieruchomości wspólnych i może z nich korzystać. Operator podpisuje z inwestorem (właścicielem apartamentu) umowę najmu, na podstawie której operator wypłaca rocznie od 5 do 8 procent ceny zakupu apartamentu. Dodatkową korzyścią dla inwestora są pobyty właścicielskie. Na jej podstawie właściciel ma prawo do zamieszkania w swoim apartamencie przez 14–21 dni poza sezonem wysokim.

W systemie condo inwestor, czyli właściciel, nie jest w ogóle zaangażowany w zarządzanie wynajmem apartamentu. To zadanie operatora hotelowego.

Jakie mogą być zyski z wynajmu apartamentu wakacyjnego w kurorcie wypoczynkowym?

Każda metoda zarządzania apartamentem wakacyjnym w kurorcie ma swoje wady i zalety, a także potencjał zarobkowy. Dochody są bezpośrednio skorelowane z pracą, którą wkłada się w wynajem, z rozwojem i udogodnieniami kompleksu oraz przede wszystkim lokalizacją, w której usytuowany jest apartament wypoczynkowy. Resorty znajdujące się tuż przy plaży, z widokiem na morze będą miały o wiele większe możliwości zarobku niż apartamenty urządzone w tym samym stylu i oferujące te same usługi, ale w oddalonym o kilka kilometrów od morza hotelu.

Zyski, jakie czerpie się z apartamentu wakacyjnego w kurorcie wypoczynkowym, uzależnione są, obok lokalizacji, od sezonu turystycznego. W okresie dużego zainteresowania, czyli latem, a w miejscowościach górskich także zimą, gdy spadnie śnieg, wynajem pokoju dla 2 osób w apartamencie o wysokim standardzie nie spada zazwyczaj poniżej 300 zł. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie turystów podczas kilku miesięcy w roku, można wygenerować zyski rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Gdy dodatkowo lokalizacja apartamentu wakacyjnego jest w znakomitym punkcie, pokój będzie wart nawet dwa razy więcej. Dodatkowe usługi w postaci usług SPA, posiłków serwowanych do pokoju czy animatorów dla dzieci będą przyciągać kolejne grupy kuracjuszy, dodatkowo zwiększając zysk właściciela.

Ile można zarobić na jednostce condohotelowej? Na ostateczny zysk wpływa co najmniej kilka rzeczy. Przede wszystkim jest to lokalizacja, a następnie standard hotelu. Im wyższy stopień wykończenia i im bardziej atrakcyjne turystycznie miejsce, tym większych zysków można się spodziewać z inwestycji. Kluczowe znaczenie ma również sprawność zarządzania obiektem. To od działań operatora zależy, czy klienci będą odwiedzać hotel czy apartamenty, co ma wpływ na stopę zwrotu w dłuższej perspektywie.

Z reguły większość inwestycji w condo zapewnia roczny zwrot w wysokości do 7–8% kwoty netto zainwestowanej w lokal. Jest to znacznie więcej niż można uzyskać z lokat bankowych lub inwestycji w obligacje. Należy jednak pamiętać, że apartamenty wakacyjne sprzedawane w systemie condo oferują określony stopień zysku, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z umową podpisaną z operatorem hotelowym czy zarządcą najmu – zawiera ona informacje na temat rozliczenia zysku.

Kiedy podjąć decyzję o zakupie apartamentu wakacyjnego w kurorcie?

Inwestycja w apartament wakacyjny w kurorcie nie może być podyktowana pobieżną oceną sytuacji na rynku. Podjęcie decyzji o zakupie kompleksu powinno być poparte analizą potencjału nieruchomości. Bądź realistą w swoich oczekiwaniach. Jak każda inwestycja, apartament do wynajęcia nie przyniesie od razu dużej miesięcznej wypłaty, a wybór nieruchomości w słabym stanie lub nieatrakcyjnej lokalizacji może okazać się katastrofalnym błędem.

Mimo to zakup apartamentu wakacyjnego na wynajem może być lukratywnym sposobem inwestowania w nieruchomości. W przypadku swojego pierwszego apartamentu do wynajęcia warto rozważyć współpracę z doświadczonym partnerem lub doradcą, który jest w stanie ocenić realny potencjał apartamentu wakacyjnego w kurorcie. Dopiero po przeanalizowaniu informacji dotyczących lokalizacji oraz potencjału zysku należy podjąć kroki mające na celu nabycie apartamentu. Nie warto jednak zwlekać zbyt długo, gdyż obecna koniunktura na rynku nieruchomości sprzyja inwestycjom w zakup apartamentów wakacyjnych.