Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Niskie stopy procentowe a opłacalność inwestowania w mieszkania

Niskie stopy procentowe motorem sprzedaży mieszkań na wynajem

W ostatnich latach Polacy coraz częściej lokują swój kapitał w nieruchomości. Mieszkania na wynajem, apartamenty wakacyjne i lokale inwestycyjne przynoszą znacznie większy zwrot z inwestycji niż lokaty bankowe, obligacje czy znacznie bardziej ryzykowna gra na giełdzie. Dynamiczna sytuacja na polskim rynku nieruchomości i zwiększone zainteresowanie inwestorów nieruchomościami to wynik rekordowo niskich stóp procentowych NBP, które zdaniem przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej pozostaną na tym samym poziomie (1,5%) aż do 2020 roku.

Wpływ niskich stóp procentowych na rynek nieruchomości w Polsce

Niskie stopy procentowe i wysoki popyt są głównym motorem sprzedaży nieruchomości i czynnikami odpowiedzialnymi za mieszkaniowy boom. Rekordowo niskie stopy procentowe napędzają rynek mieszkań, co znakomicie obrazują statystyki. Według raportu Narodowego Banku Polskiego w 2012 roku Polacy wydali 6,1 miliardów złotych gotówki na zakup nieruchomości przez 12 miesięcy. Aktualnie taka kwota wydawana jest na zakup mieszkań w ciągu trzech miesięcy.W trakcie całego 2017 roku Polacy wydali na zakup nowych mieszkań w dużych miastach ponad 18,9 miliardów złotych. To 3 razy więcej niż w 2012 roku! Niskie stopy procentowe skłaniają osoby posiadające kapitał do wycofywania oszczędności z lokat bankowych i inwestowania gotówki w nieruchomości - bardziej intratne inwestycje długoterminowe.

Opłacalność inwestowania w mieszkania a niskie stopy procentowe

Eksperci zgodnie twierdzą, że w ostatnich latach inwestowanie pieniędzy w mieszkania było zdecydowanie najbardziej opłacalnym sposobem pomnażania kapitału. Lokowanie oszczędności w banku nie przynosi oczekiwanych zysków. Biorąc pod uwagę obecne stopy procentowe pieniądze zdeponowane w banku tracą na wartości ze względu na stosunkowo wysoką inflację. Zakup mieszkania na wynajem, apartamentu wakacyjnego w górach, nad morzem  lub  pokoju w aparthotelu w Warszawie stanowi znacznie pewniejszą i bardziej opłacalną formę inwestowania, w przypadku której zwrot z inwestycji wynosi nawet 9%. Dzięki niskim stopom procentowym NBP raty kredytów mieszkaniowych są dzisiaj o 20% niższe od tych z 2012 roku. Mimo że większość Polaków kupuje nieruchomości za gotówkę (aż 74%), to pozostałe 26% sporo zaoszczędza na nisko oprocentowanych ratach kredytowych. Wystarczy przypomnieć, że w 2012 kredyt mieszkaniowy oprocentowany był na poziomie 4,9% (dane eBGŻ i NBP), aby zauważyć rekordowy spadek oprocentowania kredytów i łagodne podejście Rady Polityki Pieniężnej do ustalenia głównych stóp procentowych NBP. Dzięki temu nawet inwestorzy, którzy nie dysponują wystarczającą ilością gotówki mogą wspomóc się tanim kredytem hipotecznym.

Niskie stopy procentowe to większe możliwości inwestowania

Zwrot z inwestycji w nieruchomość kilkukrotnie przewyższa zwrot z lokat bankowych. Ponadto inwestowanie w nieruchomości jest nie tylko bardziej opłacalne od lokat bankowych, ale również bardziej bezpieczne od funduszy inwestycyjnych lub gry na giełdzie. Taka atrakcyjna alternatywa pomnażania kapitału interesuje coraz większą liczbę Polaków i inwestorów z zagranicy. Popyt na mieszkania jest drugim obok niskich stóp procentowych czynnikiem mającym wpływ na dynamiczną sytuację na rynku nieruchomości. Analitycy podają, że coraz więcej Polaków posiada więcej niż jedno mieszkanie na wynajem. Właściciele mieszkań na wynajem nie mają problemów ze znalezieniem lokatorów, a właściciele apartamentów czy pokoi hotelowych nie tylko nie muszą martwić się o najemców, powierzając to zadanie operatorom hotelowym, ale mogą cieszyć się wysokim zwrotem z inwestycji, nawet do 9%.

Podwójny zysk z kupna mieszkania na wynajem

Niskie stopy procentowe napędzają rynek nieruchomości w Polsce. Inwestorzy chętnie lokują swój kapitał w nieruchomości - rezygnując z lokat bankowych - a deweloperzy sprzedają rekordową liczbę mieszkań. W 2017 roku banki udzieliły ponad 190 tys. kredytów mieszkaniowych, najwięcej od 6 lat. Z podobnym boomem mieszkaniowym mieliśmy do czynienia w latach 2007-2008, po którym nastąpił zastój. Jeśli chodzi o aktualną sytuację na rynku, eksperci zgodnie twierdzą, że obecnie trudno mówić o zagrożeniu pęknięciem bańki mieszkaniowej, jako że nasz rynek jest nadal nienasycony i sporo mu jeszcze do tego brakuje. Rok 2018 to dobry moment, aby wykorzystać poziom aktualnych stóp procentowych i zainwestować w mieszkanie pod wynajem lub apartament hotelowy, jednocześnie wybierając inwestycję charakteryzującą się bezpieczeństwem i stabilnością.

Jeśli zainteresował Cię temat niskich stóp procentowych i korzyści związanych z inwestowaniem w nieruchomości, koniecznie przeczytaj artykuł poświęcony wolności finansowej, a gdybyś chciał uzyskać więcej informacji o możliwościach inwestowania w nieruchomości, zapraszamy do kontaktu z doradcą REinwestuj.pl