Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Condohotele na świecie - analiza rynku

W większości dużych miast i kurortów wakacyjnych na całym świecie, condohotele i aparthotele o charakterze hybrydowym stanowią popularny i dynamicznie rozwijający się typ inwestycji wielofunkcyjnej w nieruchomości.

Na rozwiniętych rynkach condohotele stanowią średnio od 10 do 20 % obiektów hotelowych należących do segmentu premium. Występuje jednak duże zróżnicowanie, przykładowo: 4% w Bankoku, i aż 40% nadmorskich posiadłości w Miami. W Polsce rynek condohoteli dopiero się rozwija, a wskaźnik ten szacuje się na 1%. Popularność swoją condohotele zawdzięczają interesom dwóch podmiotów: operatora hotelowego otrzymującego wykończony i wyposażony hotel w topowej lokalizacji oraz inwestora uzyskującego możliwość bezpiecznego zainwestowania kapitału i osiągnięcia korzystnej stopę zwrotu.

Mimo że, wybudowanie luksusowego ośrodka wypoczynkowego może kosztować nawet ponad 500 milionów dolarów, popyt na tego rodzaju nieruchomości za granicą utrzymuje się na stałym poziomie, a w Polsce rynek zwłaszcza apartamentów wakacyjnych przeżywa rozkwit. Ekstremalnym przykładem jest hotel Waikiki na Hawajach należący do Donalda Trumpa, w którym wszystkie apartamenty w ilości pięciuset sprzedane zostały w pierwszym dniu wystawienia na rynek. Łączna wartość tych lokali wynosiła 700 milionów dolarów. W Polsce do tej pory, wybudowano i przekazano do zarządzania około 37 condohoteli i aparthoteli w miejscowościach wypoczynkowych i w dużych miastach. Nowe obiekty w systemie condo regularnie pojawiają się na polskim rynku nieruchomości i z sukcesem znajdują nabywców.

Apartamenty wakacyjne są szczególnie atrakcyjne dla tych kupujących, którzy traktują je, jako drugi lub trzeci dom, ponieważ są to apartamenty wykończone pod klucz, często zlokalizowane w kurortach, dobrze zarządzane, a jeśli znajdują się w grupie apartamentów do wynajęcia gościom hotelowym, generują dochód, który może nie tylko pokryć opłaty związane z posiadaniem apartamentu, ale i przynieść zysk w wysokości od 5 do 9% w skali roku.

W przypadku luksusowych condohoteli, dzięki atrakcyjnej lokalizacji, bogatej infrastrukturze hotelowej, dopasowanym usługom oraz marce i doświadczeniu operatora, płynne generowanie korzyści ekonomicznych dla zarządzającego hotelem, a jednocześnie dla inwestorów - właścicieli poszczególnych apartamentów jest gwarantowane.

Każda inwestycja condohotelowa czy aparthotelowa jest inna, dlatego kupujący powinni wiedzieć, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego typu nieruchomości.

O tym, na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup apartamentu w systemie condo pisaliśmy w artykule: „5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz apartament w systemie condo!

Po przeanalizowaniu wszystkich informacji dotyczących inwestowania w condohotele, potencjalny inwestor powinien wiedzieć, jaką sumę zapłaci za apartament w condohotelu lub aparthotelu oraz jakie będą koszty jego utrzymania w przyszłości. Następnie może skalkulować czy taki rodzaj inwestycji jest dla niego finansowo opłacalny i rozważyć, jak może wykorzystać benefity oferowane przez system condo np. możliwość darmowego spędzenia dwóch tygodni w hotelu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości doradcy ds. nieruchomości z firmy REinwestuj.pl pomogą Państwu podjąć właściwą decyzję związaną z inwestycjami w condohotele.