Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Analiza rynku sprzedaży mieszkań i ich cen

Sprzedaż mieszkań a stały wzrost cen

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2018 roku średnia cena sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w 7 największych polskich miastach (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław) wzrosła o 6,9 % (5,1% po uwzględnieniu inflacji). W tym samym przedziale czasowym ceny domów wzrosły o 2,7 % (2,2 % po uwzględnieniu inflacji).

W Warszawie średnia cena domów na rynku wtórnym wzrosła o 6 %  (4,2 % po uwzględnieniu inflacji). Co ciekawe, ze wszystkich siedmiu największych miast Polski, Gdańsk doświadczył najwyższego wzrostu cen sprzedaży mieszkań, tj. 17,5 % w pierwszym kwartale 2018. Następnie w Krakowie odnotowano wzrost cen mieszkań o 13,2 %. W pozostałych polskich miastach ceny również poszybowały w górę, i tak w Poznaniu o 9,3 %, Łodzi 7 % i  Gdyni 6,9%.

W Warszawie mieszkania są najdroższe, średnia cena za metr kwadratowy to 9 346 złotych. Ceny sprzedaży mieszkań w Krakowie są równie wysokie, tutaj za metr kwadratowy musimy liczyć 7 767 złotych. W Gdańsku 7 712 złotych, a w Gdyni 7 293 złotych.

Wzrost cen spowodowany jest rosnącym popytem, brakiem pracowników budowlanych  oraz wzrostem cen wykonawstwa.

Wysokie zapotrzebowanie na mieszkania wpływa na dynamiczny rozwój rynku nieruchomości i nowe możliwości dla inwestorów, którzy coraz częściej decydują się na zakup mieszkań pod wynajem. Zobaczmy zatem, jak wygląda praktyczna strona wynajmu apartamentów w Polsce i jaki przychód z najmu można uzyskać.

Zysk z wynajmu mieszkań i apartamentów

Z analizy przygotowanej przez jedną z głównych firm doradztwa finansowego wynika, że właściciel mieszkania na wynajem, może liczyć na pięciokrotnie wyższy zysk niż z przeciętnej lokaty bankowej. Zysk z wynajmu mieszkania w Warszawie czy innym dużym mieście wynosi od 4 do 7%. Właściciele apartamentów w warszawskich aparthotelach czy condohotelach w miejscowościach wakacyjnych mogą liczyć na jeszcze wyższy zysk z inwestycji w wysokości 8% w skali roku.

Inwestowanie w apartament w Warszawie – jak to wygląda w praktyce?

Kupując apartament za cenę netto 288.765,00 złotych (cena z VAT 355.180,55 zł) z gwarantowaną stopą zwrotu 7 % w skali roku, możemy liczyć na roczny czynsz w wysokości 17.325,90 złotych. W analizie nie uwzględniono wartości podatku VAT, ponieważ firmy a nawet osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą uzyskać zwrot tego podatku w pełnej wysokości. Właściciel apartamentu w condohotelu zyskuje podwójnie – na najmie lokalu i wzroście wartości samej nieruchomości.

Zakup apartamentu w condohotelu a zysk z inwestycji

Decydując się na inwestycję w systemie condo otrzymujemy comiesięczny czynsz nie martwiąc się o sprawy związane z obsługą i administracją apartamentu. Za zarządzanie lokalem odpowiada operator.

Powyżej przedstawiony przykładowy zysk z inwestycji w wysokości 7 %jest wyższy od stopy zwrotu na jaki można liczyć posiadając lokatę bankową czy obligacje. Jeśli chcemy osiągnąć jeszcze wyższy zwrot z inwestycji na poziomie 8 % możemy zainwestować w apartament w nowoczesnym condohotelu w Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu czy Wiśle.

Eksperci przewidują, że cały 2018 rok oraz pierwsze kwartały 2019 roku będą się charakteryzowały wysokim poziomem sprzedaży mieszkań, i co za tym idzie nowymi możliwościami inwestycyjnymi.