Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Lokalizacja inwestycji - mieszkania na wynajem

Lista czynników decydujących o tym, że dana lokalizacja jest idealna na zakup mieszkania pod wynajem

Rok 2018 to według analityków rynku nieruchomości najlepszy moment na inwestowanie w mieszkania pod wynajem ze względu na niskie stopy procentowe, dynamiczny rozwój gospodarki oraz rynku pracy. Eksperci ds. nieruchomości zgodnie twierdzą, że wybór optymalnej lokalizacji jest kluczową decyzją inwestycyjną. To właśnie lokalizacja jest gwarancją powodzenia naszej inwestycji. Jakie elementy mają wpływ na atrakcyjność lokalizacji, trafność naszej decyzji i zwiększenie szansy na korzystne i opłacalne ulokowanie kapitału, czyli tak zwany inwestycyjny jackpot? O czym należy pamiętać inwestując w mieszkania pod wynajem?

Niektórzy jako czynnik decydujący podają wysoko rozwinięty węzeł komunikacyjny, inni bliskość centrum miasta i usług, a jeszcze inni szkoły i uniwersytety, a nawet modne miejsca, butiki czy showroomy otwierane przez świeżo upieczonych absolwentów. Decyzja o zakupie mieszkania na wynajem zawsze musi być skrupulatnie przedyskutowana i skonsultowana z ekspertem ds. nieruchomości, który doskonale zna aktualną sytuację rynku nieruchomości w Polsce.

Przed podjęciem decyzji i wybraniem najbardziej korzystnej dla nas lokalizacji, warto dokonać analizy elementów, które w zasadniczy sposób warunkują jej atrakcyjność. Staranny wybór lokalizacji w znaczny sposób wpłynie na wartość zakupionej przez nas nieruchomości i ułatwi nam jej wynajem lub sprzedaż. Trafnie ulokowane pieniądze zwiększą nasze szanse na wygenerowanie dochodu pasywnego i co za tym idzie osiągnięcie wolności finansowej.

O czym należy pamiętać przed zakupem mieszkania na wynajem?

Plany rozbudowy infrastruktury transportowej, a lokalizacja mieszkania na wynajem

Rozbudowa węzła komunikacyjnego na pewno w przyszłości przyczyni się do zwiększenia wartości nieruchomości. Dzielnice, w których planowane są modernizacje dróg, przedłużenie linii metra, tramwaju lub autobusu, mogą liczyć na rosnące zainteresowanie wśród inwestorów i dynamiczny rozwój okolicy. Reasumując, lokalizacje z realną perspektywą modernizacji lub rozbudowy węzła komunikacyjnego stanowią opłacalną inwestycję, z dużymi szansami na wzrost wartości, z uwagi na fakt, że takie mieszkanie lub dom, dzięki dobrze rozwiniętemu transportowi, dostępne będą dla większej części populacji.

Rosnące czynsze i ceny mieszkań

Najlepszym wyznacznikiem, że dana lokalizacja jest korzystna, są rosnące czynsze i ceny mieszkań. Eksperci Emmerson Evaluation prognozują, że ,,Wzrost cen w tym roku będzie napędzany przez utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania, ale także ze względu na rosnące koszty budowy, robocizny czy coraz większą trudność w pozyskaniu gruntów przez deweloperów.” Analitycy rynku nieruchomości uważąją, że rok 2018 to najlepszy moment na inwestycję, ponieważ w perspektywie jest wzrost stóp procentowych.

Bliskość miejsc pracy, szkół i usług determinuje priorytetową lokalizację przy inwestowaniu w mieszkanie na wynajem

Jeśli chodzi o określenie najlepszych lokalizacji do inwestowania w mieszkania na wynajem, równanie jest całkiem proste. Należy wziąć pod uwagę dużą ilość miejsc pracy i obecność renomowanych szkół. Osoby, które się przeprowadzają ze względu na pracę, wybierają miejsca niedaleko szkół i w sąsiedztwie nowego miejsca pracy. Lokalizacje z dobrym systemem szkół w obrębie miasta zwykle mają lepsze wskaźniki obłożenia i większą wartość. Podsumowując, praca plus usługi i szkoły równa się dobra lokalizacja.

Śledzenie trendów i analiza zmian demograficznych przed zakupem mieszkania pod wynajem

Zawsze warto śledzić ruchy poczynania artystów, muzyków, malarzy, osób wyznaczających trendy, jak również tendencje wśród absolwentów. Zazwyczaj młodsze pokolenie wykorzystuje swoje zdolności i umiejętności, aby upiększyć i dodać charakteru okolicy, w której mieszka. Oczywiście ich budżet jest ograniczony, dlatego wybierają miejsca w umiarkowanych cenach, odpowiadających ich budżetowi. W pespektywie przynosi to falę gentryfikacji i zwrot z inwestycji. Poza tym, kwestie demograficzne odgrywają istotną rolę w podejściu wielu inwestorów do rynku nieruchomości. Inwestorzy powinni pamiętać o migracji wewnętrznej, która dotyczy zwłaszcza dużych ośrodków miejskich. Młode osoby przyjeżdżają do dużych miast w poszukiwaniu pracy i nowych perspektyw. Tego rodzaju przykłady tendencji demograficznych świadczą o tym, że dana lokalizacja jest korzystna.

Zieleń – czy warto zainwestować w mieszkanie na wynajem koło parku, lasu czy jeziora

W ostatnich latach ważnym elementem przy wyborze lokalizacji stała się również bliskość terenów zielonych oraz dostęp do wolnej przestrzeni. Tereny zielone wpływają na poprawę estetyki osiedli i podnoszą wartość inwestycji. Mieszkańcy coraz bardziej doceniają ekologię, częściej wybierają aktywny tryb życia – uprawiając sporty. Bliskość terenów zielonych, jezior daje naturalną infrastrukturę do spacerów, biegania, nording walking, jazdy na rowerze, a nawet pływania i wędkowania. To wszystko powoduje, że inwestorzy są w stanie zapłacić więcej za nieruchomość posiadającą bezpośredni dostęp do zieleni parku lub lasu. Atrakcyjne walory krajobrazu wpływają na codzienny komfort mieszkańców zapewniając niepowtarzalne widoki i wyższy standard życia.