Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Zalety i wady zakupu mieszkania na wynajem

Inwestowanie w mieszkania pod wynajem - czy warto ?

Zakup mieszkania na wynajem, podobnie jak każda inna inwestycja, ma swoje plusy i minusy. Ponadto mówi się, że nie ma inwestycji bez ryzyka. Młodzi, przedsiębiorczy ludzie często decydują się na inwestowanie w nieruchomości na wynajem, aby zabezpieczyć swoją finansową przyszłość.

Kupno mieszkania na wynajem to inwestycja długoterminowa, która zwróci się dopiero po latach. Jednocześnie, może stanowić pomysł na biznes, i to nie tylko dla bogatych. Najemcy są źródłem dodatkowego dochodu, a od zakupu mieszkania można odliczyć odsetki od kredytu z racji kosztów prowadzenia działalności. Aby stać się właścicielem mieszkania na wynajem, nie musisz dysponować pokaźną ilością gotówki. Mieszkanie na wynajem możesz kupić na kredyt hipoteczny. Jest to jeden z najtańszych kredytów na rynku.

Przychody

Wynajem nieruchomości umożliwia uzyskanie dodatkowego dochodu. Nawet jedno wynajmowane mieszkanie, z powodzeniem zapewnia stabilny przypływ gotówki, bez konieczności pracowania 40 godzin tygodniowo. Nieruchomości to dzisiaj jedna z bardziej opłacalnych form inwestycji. Dlatego wiele osób kupuje kilka lub więcej mieszkań i zaczyna zajmować się zarządzaniem nieruchomościami zawodowo. Wśród inwestorów są również typowi rentierzy, którzy powierzają swoje nieruchomości w zarządzanie innym osobom lub firmom.

Pustostan

Minusem posiadania nieruchomości na wynajem są stałe wydatki, które trzeba uiszczać nawet wtedy, gdy mieszkanie stoi puste, bo nie masz najemcy. Jeśli posiadasz mieszkanie na wynajem w mniej atrakcyjnej dzielnicy i nie możesz znaleźć lokatora przez trzy miesiące, oznacza to, że Twój biznes rentierski zaczyna przynosić straty. Nadal musisz opłacać koszty administracyjne oraz utrzymanie części wspólnych, spłacać raty i odsetki kredytu, a na Twoje konto nie wpływają żadne pieniądze z czynszu. Podatek od nieruchomości i ubezpieczenie również trzeba zapłacić nawet wtedy, gdy mieszkanie nie jest wynajęte.  

Niższe podatki

Posiadając nieruchomości na wynajem, niektóre koszty możesz odliczyć od dochodu, tym samym zmniejszyć swoje podatki. Do takich wydatków można zaliczyć odsetki od kredytu, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, konserwacje, modernizacje, remonty, zarządzanie nieruchomością i rachunki za media (jeśli wliczone są w czynsz). Jest to niewątpliwie duża korzyść dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Natomiast Ci, którzy rozliczają się ryczałtowo płaca zaledwie 8,5% od przychodów z wynajmu. Jest to idealne rozwiązanie dla posiadaczy nowych mieszkań, gdzie koszty są mniejsze, ponieważ remonty nie są jeszcze potrzebne.

Czas

Zarządzanie nieruchomościami jest bardzo czasochłonne. Przed podpisaniem umowy o wynajem, właściciel musi zrobić wywiad i sprawdzić historię przyszłego najemcy, jego wiarygodność i referencje. Kiedy najemca już się wprowadzi, właściciel zajmuje się skargami, naprawami i administracją. Jeśli najemca zniszczy mieszkanie, złamie lub naruszy umowę albo, co gorsza, odmówi opuszczenia mieszkania nie płacąc czynszu, właściciel może w efekcie znaleźć się w sądzie w celu wyegzekwowania swoich praw. Wynajęcie firmy zarządzającej pozwala zaoszczędzić czas, aczkolwiek opłaty pochłaniają część zysku z najmu. Firma zarządzająca mieszkaniem na wynajem zazwyczaj opiekuje się nieruchomością przez cały okres najmu. Szuka lokatorów, sprawdza ich w rejestrze dłużników, rozlicza media i dba o regularne wpływy za czynsz. Dlatego tak popularne stały się w ostatnich czasach mieszkania i apartamenty hotelowe wynajmowane w systemie condo. Właściciel lokalu podpisuje długoletnią umowę najmu z operatorem, który zarządza i dba o apartament, poszukuje gości hotelowych oraz wykonuje całą papierkową robotę. Właściciel otrzymuje raz w miesiącu przelew czynszu, a w dodatku może korzystać z pobytów właścicielskich, jeśli condohotel położony jest w miejscowości wypoczynkowej.