Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Sytuacja na rynku inwestowania w nieruchomości

W 2017 roku Polska nadal jest najbardziej atrakcyjnym rynkiem wśród krajów należących do Unii Europejskiej dla inwestorów z branży nieruchomości i stanowi idealną alternatywę dla kapitału zagranicznego. Co więcej, szeroka oferta nowoczesnych nieruchomości przyciąga rosnącą liczbę inwestorów.

W roku 2016 na rynku nieruchomości komercyjnych zainwestowano ponad 4,5 biliony euro, osiągając tym samym rekordowy wynik w ostatniej dekadzie. Ponad 82 procent zainwestowanego kapitału ulokowano w sektorze handlowym i biurowym. Inwestorzy swoją uwagę koncentrują nie tylko na biurowcach, ale często na sektorze hotelarskim i prywatnym, studenckim systemie zakwaterowania.

Ponadto największą transakcję w historii na rynku kapitałowym Wspólnoty Europejskiej o wartości prawie 890 milionów euro podpisano pomiędzy Echo Polska Properties  i South African fund Redefine Properties. W ubiegłym roku 82 procent całego kapitału z tej puli zainwestowano w sektorze handlowym i biurowym. Aktywność inwestorów kapitałowych wzrosła na warszawskim rynku biurowym do całkowitej wartości transakcji przekraczając 1,15 biliona euro.

Specjaliści z dziedziny inwestowania w nieruchomości uważają, że dla potencjalnych inwestorów najlepszy rynek stanowią rynki, które są w fazie odbudowy. Z przeprowadzonych badań wynika, że Warszawa będzie miastem, w którym inwestorzy z Unii Europejskiej będą najczęściej inwestować. Obok Warszawy mamy Madryt, Lizbonę, Bukareszt, Dublin i Bratysławę.

Jedno z najniższych oprocentowań w historii, dobrze prosperująca gospodarka, zmniejszające się bezrobocie i rosnące pensje prowadzą do świetnych wyników rynku mieszkaniowego w Polsce w ostatnich kilku latach.

Najlepsze wyniki osiągnął sektor rynku pierwotnego. Nowo wybudowane projekty mieszkaniowe cieszyły się dużym powodzeniem - większym niż produkty rynku wtórnego. Wzrost sprzedaży nowych mieszkań można przypisać: rządowemu programowi wspierającemu osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie oraz zakupom inwestycyjnym lokali mieszkalnych pod wynajem.

Statystyki podsumowujące rok 2016 pokazują, że ten rok był rekordem na polskim rynku nieruchomości, jeśli chodzi o podaż i sprzedaż. Deweloperzy wybudowali 143 000 mieszkań, co stanowi 10,2 procentowy wzrost w skali roku, natomiast liczba pozwoleń na budowę wzrosła o 10,9 procent w skali roku.

Ceny na rynku wtórnym pozostają takie same. Gwałtowny popyt spotkał się z dużą podażą.

Polityka kredytowa w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw została zaostrzona w niewielkim stopniu, głównie w segmencie kredytów długoterminowych. Banki nie zaostrzyły natomiast kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych. Według specjalistów popyt na kredyt mieszkaniowy w 2017 utrzymuje się na takim samym poziomie jak w roku 2016, natomiast popyt na nieruchomości rośnie.

Według ekspertów ds. inwestowania w nieruchomości w najbliższych latach inwestorzy będą poszukiwać zupełnie nowych możliwości lokowania kapitału. Powodzeniem mogą cieszyć się nie tylko atrakcyjne kraje, ale przede wszystkim wschodzące rynki, jak na przykład nasz polski. Wzrost gospodarczy i rosnący popyt na mieszkania i lokale na wynajem sprawiają, że Polska jeszcze przez dłuższy czas będzie przyciągać inwestorów nie tylko z Europy, ale także z Ameryki i Azji.