Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Klasyfikacja nieruchomości inwestycyjnych

Rodzaje nieruchomości inwestycyjnych

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania oszczędności. Wysoki zwrot z nieruchomości inwestycyjnych, nawet do 10% w skali roku, przyczynił się do znacznego wzrostu zainteresowania nieruchomościami wśród Polaków.

Na naszym rynku istnieje kilka typów nieruchomości inwestycyjnych, z których każdy posiada swoje zalety, walory, ale również i dysfunkcje. Mieszkania na wynajem, inwestycje typu condo, aparthotele czy wynajęte lokale użytkowe takie jak biura, sklepy czy magazyny, generujące zróżnicowany zysk, wymagają od inwestorów skutecznej strategii i doradztwa inwestycyjnego.

Aby wybrać odpowiedni typ nieruchomości inwestycyjnej, należy wziąć pod uwagę określone czynniki oraz przeanalizować strategie inwestycyjne, odpowiednie dla wybranej nieruchomości. Zastanówmy się, czy kupujemy w celu sprzedaży z zyskiem, czerpania dochodu z wynajmowania nieruchomości czy intratnego zarządzania nieruchomością? W inwestowaniu w nieruchomości wybór strategii jest kluczowy dla rentowności naszej inwestycji.

Jakie są rodzaje nieruchomości inwestycyjnych, i która strategia inwestycyjna sprawdza się najlepiej w przypadku określonych inwestycji?  

Inwestowanie w nieruchomości wymaga strategicznego podejmowania decyzji przy uwzględnieniu wielu ograniczeń, począwszy od budżetu, po lokalizację nieruchomości, czynniki, które będą miały wpływ na wiele aspektów Twojej osobistej decyzji.

Rynek nieruchomości najczęściej kojarzony jest z kupnem mieszkań lub domów, czyli długoterminowych lokat kapitału. Jednak inwestowanie w nieruchomości, to nie tylko mieszkania i domy, ale także aparthotele, apartamenty w cohdohotelach, biura na wynajem, lokale handlowe czy wynajęte magazyny. Dzisiaj przedstawimy kilka najważniejszych, zarówno tradycyjnych, jak i tych mniej standardowych nieruchomości inwestycyjnych.

Jakie są najbardziej popularne typy mieszkalnych nieruchomości inwestycyjnych?


Mieszkania pod wynajem

Z roku na rok coraz więcej osób mieszka w wynajmowanych mieszkaniach. Za granicą nawet 40% społeczeństwa wynajmuje mieszkania. Z obserwacji na polskim rynku wynika, że taka praktyka zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, zwłaszcza w dużych miastach. Zakup mieszkania na wynajem uważany jest za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, a jego rentowność wynosi od 4 do 5% w skali roku. Niemniej jednak ryzyko, że najemca zostawi nas z niezapłaconymi rachunkami lub uszkodzoną podłogą odstrasza niektórych od zainwestowania w ten typ nieruchomości.

Mieszkania do remontu

Nieruchomość o niskim standardzie wymagająca remontu, którą następnie możemy sprzedać z zyskiem. Mieszkania do remontu można kupić nawet o 30% taniej od podobnych już wyremontowanych lokali. Atrakcyjnie zlokalizowana „ruina” stanowi dobry pomysł na biznes i opłacalną formę lokowania kapitału, mimo że wymaga stosunkowo dużych nakładów finansowych i sporo czasu. Odnawianie kamienic to intratne zajęcie, ale wymaga umiejętności organizacji oraz zarządzenia ekipami budowlanymi, co w dzisiejszych czasach, braku rąk do pracy, nie jest łatwe.

Condohotele

Z każdym rokiem zwiększa się popularność condohoteli na polskim rynku nieruchomości. Condohotele to 4-5 gwiazdkowe obiekty dysponujące recepcją, restauracją, salami konferencyjnymi i bankietowymi, strefą SPA i Wellness, basenem oraz usługami hotelowymi. Rentowność inwestycji w condohotele kształtuje się na poziomie 5-8 proc. w skali roku.Taka opcja inwestycyjna jest szczególnie korzystna dla osób, które nie mają czasu, aby samodzielnie zająć się najmem posiadanej nieruchomości, poszukiwaniem najemców, jej utrzymaniem. Koszt inwestycji w apartament w dobrym hotelu jest porównywalna z zakupem około 50 m2 mieszkania w większym mieście, aczkolwiek nie jest to reguła. Wszystko zależy od lokalizacji, standardu i typu hotelu oraz usytuowania apartamentu. Decydując się na taką inwestycję powinniśmy jak w każdym innym przypadku zwrócić uwagę na lokalizację i atrakcyjność danego hotelu oraz niemniej ważne – na renomę dewelopera i doświadczenie operatora.

Biura pod wynajem

Eksperci mówią o ciągłym niedoborze przestrzeni biurowych. Tego typu lokale muszą stwarzać optymalne warunki do prowadzenia biznesu. Wynajęty lokal usługowy pozwala na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału, nawet do 10%. W ostatnich latach zaobserwowano trend przenoszenia filii do Polski przez zagraniczne firmy, co oznacza stopniowo rosnące zapotrzebowanie na lokale tego typu. 

Oprócz inwestycji w mieszkania, apartamenty w condohotelach i aparthotelach, czy biura na wynajem, na rynku są jeszcze takie możliwości jak zakup ziemi rolnej, lokali komercyjnych, galerii handlowych, magazynów i obiektów przemysłowych. Wszystkie te inwestycje mogą generować zysk z dwóch źródeł: ze wzrostu wartości nieruchomości i z dochodu generowanego poprzez wynajem zakupionego lokalu czy budynku, a w przypadku ziemi rolnej poprzez jej dzierżawę. Nieruchomości mieszkalne i komercyjne stanowią więc jedną z niewielu inwestycji generujących zysk z dwóch wyżej wymienionych źródeł, w przeciwieństwie do lokat bankowych czy surowców. Mieszkanie czy apartament wakacyjny możesz wynająć i czerpać dochody pasywne przez wiele lat, a po latach sprzedać z zyskiem.