Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Jakie są zalety zakupu apartamentu wakacyjnego?

Zalety zakupu apartamentu wakacyjnego

Dość często zdarza się, że przebywając na wakacjach zaczynamy rozważać kupno wakacyjnego apartamentu lub domu. Wizja posiadania własnego dachu nad głową w atrakcyjnym turystycznie zakątku Polski jest kusząca. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji, kupno apartamentu wakacyjnego wymaga dokładnej analizy plusów i minusów, aby uniknąć błędu polegającego na podjęciu decyzji pod wpływem impulsu.

Zainteresowanie inwestowaniem w apartamenty wakacyjne regularnie rośnie niezależnie od tego, czy chodzi o domek nad morzem, apartament w ośrodku narciarskim czy mieszkanie w systemie condo, czyli apartament w condohotelu. Trudno nie dostrzec zalet wynikających z posiadania miejsca, do którego można uciec od stresu w pracy lub przyjechać na wakacje z przyjaciółmi.

Kupno apartamentu wakacyjnego to świetny pomysł pod warunkiem, że inwestycja odpowiada naszym możliwościom finansowym i długoterminowym celom. Posiadając apartament nad morzem lub dom w górach możemy wyjechać na urlop, kiedy tylko chcemy, bez marnowania czasu na szukanie hotelu, dokonywanie rezerwacji [i] i wpłaty zaliczek. Ponadto, dodatkową zachętę do zakupu stanowi możliwość zarobku na wynajmie w czasie, gdy apartament jest przez nas niewykorzystywany.

Posiadanie domu nad morzem lub apartamentu w górach to spełnienie marzeń wielu z nas. Wizja locum z dala od domu, apartamentu, do którego możemy wybrać się na wakacje bez wcześniejszego planowania [i] i wydawania pieniędzy jest bardzo zachęcająca. Spontaniczny wyjazd na weekend, święta w rodzinnym gronie lub spotkanie z przyjaciółmi, to wszystko możemy zorganizować będąc właścicielami tzw. drugiego domu. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas.

Kolejną zaletą posiadania apartamentu wakacyjnego lub domu w miejscowości wypoczynkowej jest systematyczny dochód z wynajmu, gdy apartament nie jest przez nas wykorzystywany. Nawet jeśli wynajem nie przyniesie nam fortuny, to zapewne uzyskamy wyższy zwrot z inwestycji [ii] niż trzymając pieniądze na lokacie bankowej. Ponadto zakupiony apartament wakacyjny lub dom w atrakcyjnej miejscowości wypoczynkowej z czasem może zyskać na wartości, zwiększając tym samym wartość rynkową.

Apartament wakacyjny jest także inwestycją, a to oznacza, że koszty bieżące (takie jak odsetki od kredytu mieszkaniowego i koszty utrzymania) można odliczyć od podatku. Będąc podatnikiem podatku VAT można odliczyć ten podatek zapłacony przy zakupie apartamentu w condohotelu czy aparthotelu.

W przyszłości, po przejściu na emeryturę, apartament nad morzem lub dom w kurorcie z dostępem do wszystkich niezbędnych punktów usługowo handlowych może stać się głównym miejscem zamieszkania. Ponadto, nasz drugi dom może zapewnić naszym dzieciom łatwiejszy start w samodzielne życie.

Podsumowanie zalet wynikających z posiadania wakacyjnego apartamentu:

  • wakacje bez płacenia za wynajem dla Ciebie, Twojej rodziny i przyjaciół, kiedy tylko chcesz i jak długo chcesz [iii],
  • możliwość wynajmu, kiedy mieszkanie nie jest przez nas wykorzystywane,
  • zysk z wynajmu [ii] jest znacznie wyższy niż typowe produkty inwestycyjne w banku lub w funduszach inwestycyjnych, a ryzyko utraty wartości kapitału jest dużo niższe niż w przypadku inwestycji na giełdzie,
  • z upływem lat apartamenty wakacyjne i domy w kurortach zyskują na wartości,
  • potencjalne główne miejsce zamieszkania po przejściu na emeryturę,
  • lepszy start w samodzielne życie dla naszych dzieci,
  • możliwość pozostawienia rzeczy codziennego użytku: ubrań, zabawek, których możesz potrzebować. Brak konieczności pakowania i przewożenia tych samych rzeczy za każdym razem,
  • korzyści z ulg podatkowych i możliwości odliczenia podatku VAT


[i] W przypadku apartamentów w systemie condo rezerwacja jest wymagana, ponieważ hotel na stałe wynajmuje Twój apartament gościom, a poprzez to generuje dla Ciebie wysoki czynsz.

[ii]  Typowy dochód z inwestycji w condohotele lub aparthotele w Polsce to od 6% do 8% rocznej wartości apartamentu netto w skali roku. Jest to odpowiednik 6-8% stopy zwrotu z inwestycji.

[iii]  w przypadku podpisania stałej umowy wynajmu operatorzy condohoteli najczęściej udostępniają apartamenty właścicielom na okres od 2 do 4 tygodni. W pozostałym okresie apartamenty są wynajmowane i generują czynsz dla właścicieli.