Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Jak inwestują kobiety, a jak mężczyźni?

W dzisiejszych czasach równość kobiet i mężczyzn ma ogromne znaczenie. Mimo wszystko warto przyjrzeć się różnicom w podejściu kobiet i mężczyzn do inwestowania - nie tylko w nieruchomości,  które od lat uważa się za najbardziej bezpieczne lokowanie kapitału -  ale także w fundusze, złoto czy sztukę. Analizując sposoby inwestowania kobiet i mężczyzn możemy zdobyć cenną wiedzę i udoskonalić naszą strategię inwestycyjną. 

Różnice i ich wpływ na strategię inwestowania

Inne podejście, lepsze rezultaty?

Najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę Fidelity pokazało, że tylko 9 procent kobiet było przekonanych, że ich inwestycje odniosą większy sukces od inwestycji ich partnerów, a jednak to właśnie kobiety osiągały lepsze wyniki od mężczyzn o 40 punktów bazowych. A zatem na czym polega tajemnica lepszego zwrotu z inwestycji?

Kluczowych jest kilka czynników, jednak na początku warto zauważyć, że kobiety więcej oszczędzają - 9 procent swojego rocznego dochodu, a mężczyźni 8,6 procent. Skuteczniejsze oszczędzanie nie jest jedynym elementem decydującym o sukcesach w inwestowaniu.

Inne podejście mężczyzn i kobiet do inwestowania można podsumować na 4 sposoby:

1. Apetyt na ryzyko w zakresie inwestowanie

Badania sugerują, że kobiety działają z większą niechęcią do ryzyka niż mężczyźni. Ci ostatni wydają się faworyzować nowe, niesprawdzone akcje, czy fundusze inwestycyjne, podczas gdy kobiety trzymają się sprawdzonych i bezpiecznych marek. Rynek akcji, charakteryzujący się większym ryzykiem, jest bardziej popularny wśród mężczyzn, kobiety są bardziej skłonne zainwestować w nieruchomości, stanowiące jedną z najbezpieczniejszych i wysoce opłacalnych form inwestowania.

2. Zróżnicowane cele, a inwestowanie 

Badania przeprowadzone przez Hargreaves Lansdown pokazały, że kobiety grają na giełdzie prawie o połowę rzadziej niż mężczyźni. Dzieje się, tak ponieważ mężczyznom zależy na osiąganiu krótkoterminowych rezultatów, a to z kolei prowadzi do impulsywnej i częstej wymiany spółek giełdowych. Co zazwyczaj oznacza ponoszenie wyższych prowizji, opłat i innych wydatków.

To samo badanie pokazało, że kobiety skupiają się na długoterminowych celach, zainspirowane niepieniężnymi aspektami takimi jak, bezpieczeństwo, niezależność lub poprawa stylu życia. Kobiety dłużej utrzymują inwestycję, radząc sobie ze wzlotami i upadkami, podczas gdy mężczyźni zasadniczo działają w sposób bardziej reaktywny.  Badania pokazały, że mężczyźni 6 razy częściej dokonują znacznych zmian, jeśli chodzi o alokację kapitału.

3. Badania i rady dot. inwestowania 

Szacuje się, że 17 procent kobiet poświęca ponad miesiąc na analizowanie opcji inwestowania w porównaniu do 13 procent mężczyzn. Kobiety zazwyczaj mają bardziej holistyczne podejście do inwestowania, badają rynek i poświęcają znaczną część czasu na podjęcie decyzji.  Kobiety konsultują się i chętnie korzystają z porad ekspertów ds. nieruchomości. Mężczyźni zazwyczaj są bardziej niezależni i impulsywni.

4. Ogólne podejście do inwestowania 

Mężczyzn cechuje większy optymizm, jeśli chodzi o powodzenie inwestycji. Zdaniem ekspertów może to prowadzić do zbyt dużej pewności siebie, przecenienia swoich zdolności, jak również agresywnego podejścia. Kobiety charakteryzują się mniejszą pewnością siebie i bardziej pesymistycznym spojrzeniem na sytuację, co z kolei może prowadzić do niewykorzystania pewnych możliwości.

Złoty środek w inwestowaniu w nieruchomości

Nie ma ani złego, ani dobrego podejścia do inwestowania w nieruchomości lub inne inwestycje. Tak jak w każdej innej dziedzinie, równowaga wydaje się być złotym środkiem. Ryzyko stanowi tutaj doskonały przykład. Aby osiągnąć zysk w dłuższej perspektywie, odrobina ryzyka jest niezbędna - im większe, tym większy potencjalny zysk, ale zrównoważenie tego z realistycznym podejściem w oparciu o indywidualne okoliczności i cele jest kluczowe.

Doświadczenie pokazuje, że inwestowanie długoterminowe w nieruchomości, w odróżnieniu od impulsywnego wykupowania akcji lub funduszy może stworzyć lepsze perspektywy  i oznacza mniejsze ryzyko poniesienia strat.

Znajomość różnych podejść do inwestowania kobiet i mężczyzn oraz umiejętne zaadoptowanie najbardziej skutecznych zachowań, może nam pomóc stworzyć zrównoważone strategie inwestycyjne i osiągnięcie założonych celów.

 

Opracowano na podstawie artykułu ,,How women and men invest differently’’, HSBC Private Banking