Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Jak inwestować oszczędności przeznaczone na emeryturę?

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

Im jesteśmy starsi, tym częściej zastanawiamy się, w jaki sposób zacząć oszczędzać na emeryturę. Eksperci przekonują, że z oszczędzaniem nie powinniśmy czekać zbyt długo. Im szybciej zaczniemy oszczędzać, nawet niewielkie kwoty, tym szybciej uda nam się zgromadzić kapitał, który zaprocentuje, gdy będziemy na emeryturze. Oszczędzanie na emeryturę ma na celu nie tylko podniesienie standardu życia seniora, ale również zgromadzenie środków na opiekę zdrowotną, podróże czy wsparcie finansowe dla dzieci i wnuków. Powszechnie wiadomo, że posiadanie choć niewielkich oszczędności pozwala spokojnie spać i cieszyć się życiem, bo emerytura jest właśnie zasłużonym odpoczynkiem.

Polski system emerytalny

Ekonomiści, którzy znają polski system emerytalny od podszewki, od lat zachęcają do oszczędzania na emeryturę i indywidualnego zadbania o swoją przyszłość. Oszczędzanie na emeryturę to również dobry pomysł z racji tego, że Polacy są starzejącym się społeczeństwem, a system emerytalny jest repartycyjny. Niski przyrost naturalny oraz zwiększająca się liczba emerytów powoduje, że wydolność systemu emerytalnego w Polsce ulega tendencji spadkowej.  W porównaniu do innych krajów europejskich wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce plasuje się na jednym z ostatnich miejsc. Przeciętna emerytura w Polsce wynosi około 2 250 złotych, co stanowi połowę średniej pensji. Przy takiej emeryturze życie seniora zapowiada się raczej skromnie, chyba że odpowiednio wcześniej zaczniemy oszczędzać na emeryturę i pomyślimy o zabezpieczeniu sobie dodatkowego źródła dochodu.

Mieszkanie na wynajem, jako zabezpieczenie finansowe na emeryturze

W celu zabezpieczenia przyszłości i uzyskania dodatkowych środków na emeryturze, warto rozważyć zakup mieszkania lub apartamentu hotelowego. Biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na rynku finansowym, zapowiadany deficyt budżetowy, rosnącą inflację, i co za tym idzie spadek wartości pieniądza, zainwestowanie oszczędności w nieruchomość stanowi jedną z najbardziej rentownych form zabezpieczenia seniora na jesień życia.

Rynek nieruchomości oferuje nam wiele możliwości zadbania o nasze finanse na emeryturę i może realnie pomóc w budowaniu prywatnej emerytury.  Pierwszą możliwością jest zakup mieszkania na wynajem i zarządzanie nim we własnym zakresie. Nie musimy od razu kupować lokalu o dużym metrażu. Wystarczy małe studio, które z łatwością wynajmiemy studentowi lub młodemu małżeństwu. Po kilku latach, gdy wartość studia wzrośnie, możemy je sprzedać i kupić coś większego. Będąc na emeryturze nadal możemy wynajmować i dysponować dodatkowymi pieniędzmi z wynajmu lub sprzedać i żyć na wyższym poziomie, dzięki gotówce ze sprzedaży.

Apartament hotelowy, jako źródło dochodu pasywnego na emeryturze

Kolejną opcją jest zainwestowanie w apartament hotelowy zarządzany w systemie condo przez profesjonalnego operatora. Taka możliwość jest szczególnie rekomendowana tym, którzy nie chcą zajmować się wynajmem i remontami. W przypadku systemu condo oprócz tego, że na mocy umowy sprzedaży stajemy się właścicielami apartamentu, to podpisujemy również umowę najmu gwarantującą nam stały dochód z wynajmu. Profesjonalny operator zajmuje się wynajmem apartamentów oraz kompleksowym zarządzaniem całego obiektu. Inwestując  w apartament w systemie condo nie musimy martwić się o szukanie najemcy, remonty czy opłaty eksploatacyjne. Posiadanie apartamentu w hotelu condo jest naszym zdaniem idealnym sposobem na budowanie prywatnej emerytury i dodatkowych oszczędności.  Miesięczny zysk z wynajmu podnosi poziom życia emeryta, a dodatkowo zapewnia możliwość korzystania z pobytów właścicielskich i urlopów w kurortach nadmorskich lub górskich.

Zakup mieszkania, jako sposób na budowanie prywatnej emerytury

Oszczędzanie na emeryturę, i tym samym dążenie do wolności finansowej to proces wymagający czasu, samodyscypliny i determinacji. Mimo to, jak przekonują eksperci, w obecnych warunkach ekonomicznych zakup mieszkania jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów gromadzenia środków na emeryturę. Jeśli wystarczająco wcześnie zaczniemy oszczędzać, choć 10% naszych miesięcznych dochodów, po kilku latach będziemy mogli zakupić, jeśli nie całe mieszkanie, to choćby udziały w mieszkaniu lub apartamencie hotelowym. Nie od razy Rzym zbudowano, podobnie budowanie prywatnej emerytury jest procesem długoterminowym. Jak przewiduje GUS spadająca liczebność młodego pokolenia i obniżenie wieku emerytalnego wpłynie niekorzystnie na wysokość przeciętnej emerytury w przyszłości. Z badań wynika, że w 2030 roku realna wartość przeciętnej  emerytury może być niższa nawet o 1000, a w 2050 o 1500 złotych. Najlepszym więc rozwiązaniem na zabezpieczenie przyszłości na emeryturze jest gromadzenie we własnym zakresie środków na zakup mieszkania lub apartamentu hotelowego pod wynajem.