5 powodów, dla których warto zainwestować w nieruchomości
1. Dźwignia finansowa
Dźwignia finansowa, czyli instrument finansowy wykorzystywany w celu zwiększenia zyskowności. Lewarując, tj. wykorzystując efekt dźwigni finansowej, inwestor doprowadza do wzrostu rentowności kapitału własnego spowodowanego wzrostem zadłużenia. Dźwignia finansowa to nic innego jak korzystanie z długu jako źródła finansowania zakupu aktywów. W przypadku nieruchomości inwestorzy mogą wykorzystać dźwignię finansową nie tylko jako sposób zwiększenia zwrotu kapitału zainwestowanego poprzez uzyskanie kredytu. Podobna operacja nie jest możliwa w przypadku inwestowania w takie klasy aktywów, jak papiery wartościowe, akcje lub fundusze, w których inwestor może liczyć tylko i wyłącznie na odsetki. Dźwignia umożliwia inwestowanie mniejszej sumy pieniędzy i wygenerowanie większego zwrotu z inwestycji.
2. Wzrost kapitału
Mówi się, że wartość nieruchomości wzrasta dwukrotnie co dziesięć lat. Niekoniecznie to się sprawdza we wszystkich okolicznościach i przypadkach, aczkolwiek ruch na rynku nieruchomości znacznie zwiększył się w ciągu ostatnich 10 lat. Dane udostępnione przez Narodowy Bank Polski wskazują, że w ciągu ostatniej dekady mieszkania w Polsce zwiększyły swoją wartość o ponad 50 procent! W ostatnich latach ceny utrzymywały się na dość stabilnym poziomie i zmieniały się tylko symbolicznie. Jakkolwiek rok 2017 przyniósł ponowny wzrost cen mieszkań szczególnie w dużych miastach.
3. Niskie stopy procentowe
Jak dotąd stopy procentowe są niewiarygodnie niskie - na poziomie 1,5% dla stopy podstawowej, co stanowi historyczne minimum. Taka sytuacja może cieszyć dłużników, którzy dzięki temu płacą rekordowo niskie odsetki od udzielonych kredytów. Dla osób kupujących mieszkania na wynajem jest to doskonała okazja, aby refinansować swój portfel, zakupić dodatkowe nieruchomości i uzyskać większy zwrot z inwestycji.
4. Konkretne/namacalne aktywa
Nieruchomości mają tę przewagę nad akcjami, funduszami i innymi rodzajami inwestycji, że można je dotknąć i poczuć. Nieruchomości nie są abstrakcją i dlatego zapewniają inwestorom poczucie komfortu psychicznego i bezpieczeństwa. Inwestor wie, gdzie jest jego nieruchomość i może z łatwością zdefiniować swoją własność. Nieruchomości nie są tak podatne na krach finansowy, czy spadki koniunkturalne jak akcje, czy fundusze. Są stabilnym portfelem do deponowania gotówki.
5. Optymalizacja zysków
Jest wiele możliwości wzrostu wartości zarówno w przypadku projektu remontu nieruchomości, jak i rozbudowy zakupionego mieszkania czy domu. Tego typu opcje nie są możliwe w przypadku inwestycji w papiery wartościowe czy fundusze inwestycyjne. Kupując mieszkanie do remontu, zwiększamy jego wartość wykonując niezbędne prace, realizując adaptacje lub zmieniając funkcję, a następnie sprzedając nieruchomość po wyższej cenie.