Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Inwestowanie w nieruchomości a stopa zwrotu

Ile wynosi aktualnie stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości?

Polski rynek nieruchomości charakteryzuje się ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Nieruchomości inwestycyjne to produkty generujące dochód lub produkty sprzedawane dla zysku. Najbardziej istotnym celem realizacji inwestycji jest wytworzenie zysku, który w przypadku mieszkań, aparthoteli lub condohoteli wynosi od 4 do 9%  w skali roku. Należy pamiętać, że nieruchomość będąca głównym miejscem zamieszkania nie może być uważana za nieruchomość inwestycyjną.

Zainteresowanie inwestycjami przynoszącymi zyski z wynajmu wciąż rośnie, między innymi dzięki wysokiej stopie zwrotu, bezpieczeństwu tego typu inwestycji i braku alternatywnych produktów inwestycyjnych o podobnej stopie zwrotu.

Istnieje kilka rodzajów nieruchomości inwestycyjnych: mieszkania, condohotele czy aparthotele, kamienice, budynki komercyjne (handlowe, biurowe i przemysłowe) oraz tereny budowlane. Wartość rynkowa takich nieruchomości może ulec zmianie wraz z upływem czasu. I tak na przykład działka budowlana nie przynosi zysku z wynajmu, ale jej wartość rynkowa może nawet podwoić się, pod warunkiem, że wybraliśmy atrakcyjną lokalizację. Mieszkania natomiast mogą przynieść wysoki wzrost kapitału i wysokie zyski z wynajmu.W 2017 roku inwestycje w nieruchomości Polaków wyniosły około 10 mld zł.

Nieruchomości uważane są za jedną z najbezpieczniejszych klas aktywów, aczkolwiek kluczowe jest zrozumienie rynku i przeanalizowanie czynników, które mają wpływ na atrakcyjność ofert inwestycyjnych.

Ulokowanie kapitału może być wysoce opłacalne dla inwestora pod warunkiem, że rodzaj nieruchomości i jej lokalizacja są odpowiednio dobrane. Niektórzy wolą inwestować w nieruchomości na małą skalę, dla innych, inwestowanie jest pracą na cały etat – ich celem jest budowanie różnorodnego portfela nieruchomości. Bez względu na to, jak wygląda nasza sytuacja finansowa i osobista, warto przeanalizować wszystkie rodzaje nieruchomości, aby wybrać ten, który spełni wszystkie oczekiwania.

W ciągu ostatnich 20 lat nastąpił znaczny wzrost popularności nieruchomości inwestycyjnych typu „off plan“. Inwestycje typu off-plan to projekty deweloperskie, które są sprzedawane, zanim jeszcze ich budowa zostanie zakończona. W przypadku takich ofert można liczyć na natychmiastowy wzrost całkowitej wartości nieruchomości, ponieważ cena apartamentów off-plan jest zazwyczaj niższa od ostatecznej ceny rynkowej po ich wybudowaniu i oddaniu do użytku. Często zanim developer rozpocznie budowę kompleksu hotelowego, cały budynek jest już sprzedany w przedsprzedaży. Dochód z wynajmu jest gwarantowany przez 10-15 lat, a zysk netto może wynosić nawet 9% w zależności od typu nieruchomości i lokalizacji.

Jak wygląda stopa zwrotu w przypadku innych nieruchomości inwestycyjnych:

- długoterminowy wynajem mieszkań – od 4 do 6 proc. zysku rocznie

- turystyczny / krótkoterminowy wynajem mieszkań – od 6 do 10 proc. zysku rocznie

- aparthotele i condohotele – od 5 do 9 proc. zysku rocznie

- lokale komercyjne – od 7 do 10 proc. zysku rocznie.

Stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości jest wyższa od tego, co można uzyskać lokując kapitał w inne produkty inwestycyjne. Polska plasuje się w grupie państw europejskich, w których wynajem mieszkań czy apartamentów w condohotelach przynosi najwyższy średni zysk. Dzisiejszy rynek nieruchomości jest na tyle stabilny i atrakcyjny, że nie trzeba nikogo zachęcać do inwestowania.