Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Inwestowanie w mieszkania i apartamenty - porady dla początkujących inwestorów

5 porad od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości

Jedną z większych przeszkód, jeśli nie największą, jakie stają na drodze do rozpoczęcia inwestowania w nieruchomości jest brak kapitału. Popularne powiedzenie „aby oszczędzać, i następnie inwestować, trzeba mieć z czego” ma w sobie trochę prawdy, ale nie zawsze musi się sprawdzać w 100 procentach. Istnieją sposoby, które pozwolą nam zrobić pierwsze kroki w branży nieruchomości, nawet wtedy, gdy nie dysponujemy wystarczającą ilością pieniędzy. Warto przyjrzeć się sposobom pozyskania kapitału, ponieważ popyt na takie nieruchomości jak, mieszkania na wynajem i condo apartamenty jest tak duży, że warto spróbować swoich sił w tej branży.

Początkujący inwestorzy powinni przyjrzeć się ofertom condo apartamentów, których zakup wymaga znacznie mniejszego wkładu własnego od zakupu mieszkania na rynku wtórnym. Apartamenty w condohotelach to forma zakupu nieruchomości, która budzi coraz większe zainteresowanie na rynku. Dowiedzmy się więc zatem, w jaki sposób można w miarę szybko zgromadzić oszczędności, i jak stawiać pierwsze kroki w stronę posiadania nieruchomości?

Nadgodziny lub praca dodatkowa

Jeśli Twoje zarobki nie należą do wysokich, pomyśl albo o wzięciu nadgodzin lub poszukaj dodatkowej pracy, zajęcia, które potrafisz wykonywać, i które lubisz robić. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest praca w domu lub praca dodatkowa podejmowana wieczorami, bądź w weekendy. W przypadku pracy dodatkowej – poświęć jej tyle czasu, ile jesteś w stanie wygospodarować w danym momencie. Takie zajęcie wcale nie musi być związane z Twoim wykształceniem lub ograniczone posiadanym doświadczeniem. Zawsze możesz zacząć rozwijać swoje talenty, zainteresowania i pasje. Wcale nie jest powiedziane, iż nauczycielka języka polskiego nie może dorabiać, jako grafik komputerowy, a sprzedawczyni, jako opiekunka do dziecka. Praca dodatkowa to specyficzne zajęcie, które wymaga pewnej elastyczności i umiejętności dostosowywania się do nowych sytuacji i wyzwań. Czasami warto zainwestować swój czas w dodatkową pracę, która ma szansę wyznaczyć nową ścieżkę w naszej zawodowej karierze. Wszystko się liczy! Chodzi o to, aby zarobić dodatkowe pieniądze, które można odłożyć i zainwestować, kiedy przyjdzie czas na zakup nieruchomości.

Praca dla sektora nieruchomości, jako asystent sprzedawcy mieszkań lub pomoc zarządcy nieruchomościami

Praca u developera lub u zarządcy nieruchomościami to dopiero pierwszy krok pozwalający na dogłębne poznanie branży i rynku. Dzięki uczestnictwu w sprzedaży i wynajmie mieszkań, lokali i innych nieruchomości zdobędziesz wiele cennych informacji, które przybliżą Ci świat inwestowania w nieruchomości. Wdrożysz się również w sprawy księgowe i administracyjne, które z pewnością okażą się pomocne w przyszłości.

Oczywiście, tego typu zajęcie wymaga pewnej smykałki, a o rezultaty trzeba się postarać, tak jak w przypadku każdego innego przedsięwzięcia, czy projektu. Podobnie jak w przypadku innych tego typu prac, musisz uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość, zanim zaczniesz z powodzeniem działać w branży nieruchomości. Praca u developera lub u zarządcy nieruchomości to także okazja do nawiązania cennych znajomości, które można będzie wykorzystać w przyszłości.

Partnerstwo

Znajdź partnera z pieniędzmi. Następnie znajdź coś, co możesz zaoferować tej osobie w zamian za pożyczkę. Jeśli w grę wchodzi jakaś większa komercyjna transakcja, inwestorowi można zaproponować 30% zysku, następnie podział na połowę, aż w końcu równy podział w zależności od zainwestowanego czasu i pieniędzy. Znalezienie partnera do inwestycji w nieruchomości może okazać się kluczem do sukcesu, pod warunkiem, że zrobisz to rozsądnie i ostrożnie. Partnera do inwestycji nie szukamy na forach internetowych, wśród nieznajomych. Najpierw należy nawiązać znajomość, ostrożnie sprawdzić historię prawną takiej osoby i zabezpieczyć się na wszystkie możliwe sposoby oraz przedyskutować odpowiednie strategie wyjścia. Partnerem do inwestycji może być zamożny członek rodziny, zainteresowany inwestowaniem w apartamenty czy mieszkania, ale który nie chce lub nie ma czasu, aby samemu się tym zająć.

Pożyczka - kredyt

Możesz skorzystać z tysiąca rodzajów pożyczek. Nie wszystkie sprawdzają się w  naszej sytuacji, ale warto się im przyjrzeć. Jednym z najczęściej pomijanych rozwiązań jest pożyczka hipoteczna. Jeśli już jesteś właścicielem mieszkania, to masz już kapitał własny, który możesz w formie pożyczki wykorzystać do zainwestowania w nieruchomości. Bank udzieli pożyczki pod hipotekę istniejącego mieszkania. Ponadto, można rozważyć pożyczkę pod zastaw, jeśli masz w planie krótkoterminowy projekt lub szybkie kupno i sprzedaż nieruchomości. Tego typu pożyczka sprawdza się tylko w przypadku krótkoterminowych transakcji, między innymi dlatego, że odsetki są wysokie. Pozostaje jeszcze kredyt hipoteczny, który jest najbardziej korzystny pod względem ekonomicznym pozyskania kapitału. Pamiętajmy jednak, że preferencyjne kredyty hipoteczne możemy otrzymać tylko na zakup mieszkań. Zakup apartamentów usługowych w condohotelach nie może być finansowany tego rodzaju kredytem.

Na koniec nie można zapomnieć o najważniejszym, czyli zdobywaniu wiedzy.

Wiedza

Zdobywanie wiedzy z zakresu inwestowania w nieruchomości to podstawa. Każda inwestycja wymaga umiejętności podejmowania decyzji w oparciu o wiedzę i doświadczenie. Nie można pozwolić, aby długo odkładany kapitał ulokowano w niewłaściwy sposób wynikający z braku wiedzy. Dlatego też każdy inwestor oprócz oszczędzania i korzystania z pożyczek, powinien przede wszystkim inwestować w edukację. Czytanie książek, poradników, udział w szkoleniach i wykładach, budowanie sieci kontaktów i badania rynku. Im więcej wiedzy, tym większa szansa na podjęcie dobrej decyzji i zainwestowanie w nieruchomości w mądry sposób zaoszczędzonych pieniędzy.