Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Różnice pomiędzy aparthotelem a condohotelem

Aparthotel a condohotel – co to jest ?

Z uwagi na dynamicznie rozwijający się rynek hotelowy w Polsce, spotykamy się coraz częściej z pojęciami aparthotel, condohotel, system condo itd.

W polskich realiach panuje w tym zakresie spory bałagan semantyczny, z powodu raczej dość swobodnego i nonszalanckiego posługiwania się tymi określeniami, które nie zawsze i nie w każdym konkretnym przypadku oddają istotę sprawy.

W szeroko rozumianej branży turystycznej i inwestycyjnej podejmowane są, w sposób mniej lub bardziej udolny, próby zdefiniowania i rozróżnienia tych pojęć.

Co mówi podział na aparthotel i condohotel z punktu widzenia docelowego klienta, korzystającego z noclegów?

Po pierwsze to, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku klient zatrzymuje się w kompleksie usług noclegowych (jeśli występuje słowo hotelu, to co najmniej 10-pokojowym), gdzie może skorzystać z pobytu w systemie – na doby, bez potrzeby zawierania terminowych umów najmu. I na tym podobieństwo może, ale nie musi się kończyć.

To, co na pierwszy rzut oka ma wyróżniać aparthotel (z ang. apartment + hotel) to jego funkcjonalność, która pozwala domniemywać, że oprócz sypialni i łazienki może zawierać - w różnym układzie – albo dodatkowy salon, wyposażony aneks kuchenny, dodatkową sypialnię czy balkon. Taka „rozszerzona” wersja standardowego pokoju hotelowego sugeruje czasem, że te pobyty są z reguły dłuższe i zarazem rodzinne, często o charakterze wypoczynkowym. Długoterminowe i krótkoterminowe pobyty mogą być realizowane oczywiście także stricte biznesowo. Natomiast tacy klienci oczekują szerszego zakresu usług i mniejszej ilości pomieszczeń. Dlatego hotelowy charakter apartamentów (np. bez aneksów kuchennych) pozwala oczekiwać, że goście aparthoteli skorzystają z restauracji, obsługi room sernice. Nie wykluczony jest również szerszy zakres usług dodatkowych, takich jak bary, różnorodne restauracje, basen, siłownia, czy pralnia a nawet Spa & Wellness.

Condohotel

W zależności potrzeb klientów oraz przeznaczenia aparthotele mogą mieć bardzo zróżnicowany wachlarz usług. Przejawia się to na przykład w formule funkcjonowania recepcji (nie całodobowo), brakiem gastronomii, ograniczonym serwisem i innych usług, charakterystycznych dla hotelu.

Co do terminu condohotel – to z punktu widzenia gościa hotelowego i oczekiwanej przez niego funkcjonalności obiektu turystycznego, nie różni się niczym od samego hotelu. Tutaj szczególnie kategoria (przyznane gwiazdki) powie nam jakiego standardu należy oczekiwać od takiego obiektu.

Przedrostek condo (ang. condominium) wskazuje nam jedynie, że na cały obiekt hotelowy składają się poszczególne pokoje/apartamenty, stanowiące odrębne samodzielne lokale pojedynczych właścicieli. Ale ze względu na to, że każdy z właścicieli powierza swoją własność do jednolitego zarządzania jednemu operatorowi w zamian za czynsz – gość hotelowy nie odczuje żadnej różnicy i nawet nie orientuje się w strukturze własnościowej, bo nie jest mu to zupełnie potrzebne.

Natomiast dla potencjalnych inwestorów, chcących lokować kapitał w nieruchomości - określenie projektu jako condo od razu wskazuje z jakim modelem biznesowym mamy do czynienia.

Pokoju w condohotelu

Reasumując można pokusić się o stwierdzenie, że aparthotel odnosi się do funkcjonalności samego lokalu i otoczenia w kompleksie hotelowym, a jednocześnie nie określa charakteru właścicielskiego.

Natomiast pojęcie – condohotel - od razu determinuje jego znaczenie: powinien być to pokój lub apartament hotelowy o deklarowanym standardzie, stanowiący odrębną własność w ramach obiektu hotelowego, przekazany wyspecjalizowanemu operatorowi do zarządzania i wynajmowania w celu pobierania pożytków z najmu.

Autor: Beata Zielińska

Polecamy również opracowanie "Porówanie rentowności aparthoteli i condohoteli w Polsce".