Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Co to jest condohotel ?

Definicja condohotelu

Z każdym rokiem zwiększa się popularność condohoteli na polskim rynku nieruchomości. Pierwsze condohotele wybudowano w Miami Beach, w Stanach Zjednoczonych już w latach 50-tych, a ich największy rozwój nastąpił w latach 80-tych. Natomiast w Polsce pierwsze condohotele powstały w miejscowościach turystycznych w latach 2005 i 2006. Kilka lat później deweloperzy rozpoczęli budowę hoteli condo w takich dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Trójmiasto.

Według powszechnie przyjętej definicji condohotel jest inwestycją dewelopersko-hotelarską, która stanowi połączenie zbioru jednostek mieszkalnych i hotelu. Condohotele to 4-5 gwiazdkowe obiekty często dysponujące recepcją, restauracją, salami konferencyjnymi i bankietowymi, strefą SPA i Wellness, basenem oraz usługami hotelowymi. Condohotel od typowego hotelu różni się formą własności poszczególnych apartamentów oraz sposobem finansowania inwestycji.

Jak funkcjonuje condohotel?

Deweloper buduje condohotel, a następnie sprzedaje poszczególne jednostki hotelowe/mieszkalne osobom prywatnym, firmom i przedsiębiorcom. Inwestor staje się właścicielem apartamentu/pokoju w condohotelu, zarządzanym przez wyspecjalizowaną firmę, tzw. operatora. Formalnie to operator wynajmuje apartamenty/pokoje od właścicieli tych jednostek mieszkalnych. Taka opcja inwestycyjna jest szczególnie korzystna dla osób, które nie mają czasu, aby samodzielnie zająć się najmem posiadanej nieruchomości, poszukiwaniem najemców, jej utrzymaniem i przeprowadzaniem niezbędnych remontów.

W systemie condo właściciele decydują o sposobie wykorzystania zakupionego condoapartamentu, który mogą wynająć lub traktować jako bazę hotelową podczas urlopu lub delegacji. Wielu z operatorów szczególnie hoteli wakacyjnych oferuje właścicielom apartamentów tzw. pobyty właścicielskie – jest to prawo do korzystania z apartamentu przez okres od 2 do 4 tygodni w roku na promocyjnych warunkach.

Rentowność inwestycji

Rentowność inwestycji w condohotele kształtuje się na poziomie 5-8 proc. w skali roku. Tak więc, w przypadku apartamentu wartego 200 000 zł, gwarantowana stopa zwrotu wynosi 10-16 tys. zł rocznie. Od tej sumy należy odjąć podatek od nieruchomości, jaki zobowiązany jest opłacać właściciel oraz ubezpieczenie apartamentu w condohotelu. 

W najbliższych latach w Polsce powstanie około 2500 nowych jednostek hotelowych i mieszkalnych w obiektach typu condo.

A oto kilka przykładów już wybudowanych condohoteli w Polsce


Szklarska Poręba

Cristal Resort
Blue Mountin Resot        
Platinum Mountain Resort 
Five Seasons

Karpacz

Green Mountain Resort
Green Apartaments
Osada Śnieżka (Łomnica k.Karpacza)

Zakopane

Nosalowy Dwór
Szklane Domy

Kołobrzeg

Diune
Marine     
Sand
Aquarius
Seaside Park

Ustronie Morskie

Skal Hotel

Świnoujście

Baltic Park Świnoujście
Panorama Avangard

Warszawa

Wola Invest
Wolska Kwadrat
Mercure

Gdańsk

Hotel No1
Apartamenty Nowa Motława