Kategorie

Kontakt REinwestuj.pl

Doradzimy jak wybrać najlepszy apartament inwestycyjny

Maria

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 519 499 300

Walerian

Ekspert ds. nieruchomości

tel. 698 695 683


Zainwestuj
w miniFARMĘ
fotowoltaiczną

od 200 000 zł
stopa zwrotu 16%

DOinwestuj.pl

tel. 510 540 200
tel. 519 499 300

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup apartamentu w systemie condo?

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz apartament w systemie condo!

Na polskim rynku inwestycje w mieszkania, apartamenty i condohotele stają się coraz bardziej popularne i dochodowe, zwłaszcza, że lokaty bankowe generują bardzo niską stopę zwrotu. Kupno apartamentu w systemie condo jest bardzo korzystne dla inwestora, zwłaszcza, jeśli realizowane jest za gotówkę. Właściciel zakupionego mieszkania zarabia mimo, iż nim nie zarządza. Dodatkowo inwestor w dowolnym wybranym przez siebie momencie może w takim apartamencie zamieszkać, jeśli nie będzie już chciał go wynajmować.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie takiej nieruchomości, zobacz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć błędów i zrealizować swoje oczekiwania inwestycyjne.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na zakup apartamentu w systemie condo?

1. Lokalizacja

Sprawdź, ile czasu zajmuje dotarcie z condohotelu do takich kluczowych miejsc jak centrum miasta, dworzec, lotnisko, najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Jaka odległość jest do najbliższych środków komunikacji miejskiej, przychodni czy sklepu spożywczego. Życie w apartamentach typu condo to przede wszystkich wygoda, więc pomyśl, gdzie twój gość spędzałby najwięcej czasu i niech to będzie Twoim punktem wyjścia przy wyborze lokalizacji miejskiego aparthotelu dla gości biznesowych czy turystów. 

Podobnie jest w przypadku apartamentów wakacyjnych – o ich atrakcyjności w pierwszej kolejności decyduje lokalizacja. Inwestorzy takich nieruchomości wybierają z reguły miejsca często odwiedzane przez turystów i zaopatrzone w atrakcyjną infrastrukturę rekreacyjno-usługową. Powodzeniem cieszą się też projekty zlokalizowane w mniej znanym miejscu, ale z pięknym krajobrazem lub wyjątkową infrastrukturą hotelową. Należy również zaznaczyć, że w przypadku condohoteli wakacyjnej duże znaczenie ma widok z okna. Cena apartamentu z widokiem na morze bywa wyższa o 30-50% w porównaniu do apartamentu w tym samy hotelu, ale bez takiego widoku.

2. Dodatkowe usługi i infrastruktura hotelowa, a opłaty za zarządzanie nieruchomością

Uboga infrastruktura hotelowa wcale nie oznacza niższych opłat związanych z zarządzaniem condo nieruchomością ! Wszyscy myślą, że aparthotel czy condohotel dysponujący większą liczbą udogodnień hotelowych automatycznie oznacza wyższe opłaty związane z zarządzaniem. Nic bardziej mylnego! Większe condohotele dysponujące basenami, siłowniami, gastronomią, centrum konferencyjnym, itp. są w stanie rozłożyć koszty na większą ilość gości hotelowych lub prowadzić działalność niezależnie – nie obciążając w ogóle gości, którzy nie korzystają z danego typu usług. Co więcej, małe, butikowe lub średniej wielkości aparthotele lub condohotele mogą mieć opłaty porównywalnie wysokie, przy czym nie posiadają żadnej infrastruktury i nie przyciągają gości takimi atrakcjami jak SPA, baseny czy place zabaw.

3. Goście hotelowi / mieszkańcy

Dowiedz się, jaka jest grupa docelowa gości hotelowych operatora aparthotelu czy condohotelu. Jakie masz oczekiwania co do miejsca spędzania wakacji? Jakiego stylu życia szukasz, jeśli zamieszkałbyś w apartamencie na stałe? Czy nie przeszkadza Ci sąsiedztwo rodzin z dziećmi? Zamożne małżeństwo po pięćdziesiątce przyjeżdżające na pobyt właścicielski do apartamentu hotelowego z pewnością nie chcą żyć z dwudziestolatkami szukającymi rozrywkowej atmosfery.

4. Możliwość sprzedaży apartamentu

Czy apartament w condohotelu lub aparthotelu da się sprzedać? Apartament w condohotelu można sprzedać dokładnie w taki sam sposób, jak klasyczne mieszkanie. Jedyna różnica jest taka, że sprzedając apartament w systemie condo sprzedajemy lokal z podpisaną umową najmu. I to jest ogromna wartość dodana, ponieważ nabywcę apartamentu będzie interesowało wejść w prawa i obowiązki dotychczasowego właściciela i korzystać z długoterminowej umowy najmu, która generuje lukratywny dochód.

5. Doświadczenie dewelopera i operatora condohotelu

Warto jednak pamiętać, że oprócz omówionych istotnych czynników, o popularności danej inwestycji i jej końcowym sukcesie decyduje przede wszystkim profesjonalizm i rzetelność dewelopera w obszarze prowadzenia inwestycji budowlanych oraz doświadczenie i zarządzanie operatora w organizacji wynajmu i obsługi gości hotelowych. Szczególnie ten ostatni podmiot będzie decydować o powodzeniu wynajmu i wysokości dochodu wygenerowanego dla właścicieli.